Najbardziej ekologiczne przedszkole w Krakowie? Pod gwiazdkami!

Ekologia » Najbardziej ekologiczne przedszkole w Krakowie? Pod gwiazdkami!

Ponad 40 krakowskich przedszkoli przystąpiło do II edycji konkursu EDUeko, organizowanego przez IKEA Kraków. I miejsce i tytuł najbardziej ekologicznego przedszkola w powiecie otrzymało Przedszkole Niepubliczne "Pod Gwiazdkami".

 

Zadaniem placówek biorących udział w konkursie było udokumentowanie podejmowanych przez nie działań na rzecz środowiska i kształtowania świadomości ekologicznej najmłodszych. Oceniane były również, ilustrujące te działania, prace plastyczne wykonane przez dzieci.

Bardzo wysoki poziom konkursu

- W związku z zainteresowaniem, jakim cieszyła się pierwsza edycja, nie mieliśmy wątpliwości, że przeprowadzimy kolejne. Jednak poziom tegorocznego konkursu przerósł nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Agata Czachórska, koordynująca działania proekologiczne w IKEA Kraków. – Do II edycji EDUeko zgłosiło się ponad 40 przedszkoli. Wszystkie wykazały się dużym zaangażowaniem w edukację ekologiczną swoich podopiecznych. Ogromne wrażenie wywarły też na nas fantastyczne i bardzo pomysłowe prace plastyczne przygotowane przez dzieci. Jury stanęło przed naprawdę trudnym wyborem – dodaje.

Krakowskie przedszkola bardzo ekologiczne

Krakowskie przedszkola z roku na rok coraz bardziej świadomie podchodzą do tematu ekologii. Nie tylko biorą udział w akcjach zbierania zakrętek, makulatury czy zużytych baterii, często też same organizują konkursy i działania podnoszące świadomość ekologiczną najmłodszych. Takim przykładem jest Przedszkole nr 83 w Krakowie, które realizuje autorskie programy współpracy

z wolontariuszami z całej Europy. Z kolei Przedszkole nr 9 opracowało program wychowawczo-profilaktyczny „Przyjazny Świat”. – Cieszymy się, że podobnych działań jest coraz więcej i wiele przedszkoli wychodzi z własnymi proekologicznymi inicjatywami. Napawa nas to ogromnym optymizmem i umacnia w przekonaniu, że akcje, takie jak EDUeko, mają sens i przynoszą wymierny skutek – podkreśla z dumą Agata Czachórska.

W zgodzie z naturą

Zwycięskie Przedszkole „Pod Gwiazdkami” poza szerokim wachlarzem działań na rzecz środowiska, może pochwalić się m.in. dużym, ekologicznie uprawianym ogrodem. – To doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych. Każda grupa posiada tu własne poletko uprawne. Wspólnie sadzimy kwiaty, zioła czy warzywa. Mamy też kompostownik, gdzie gromadzimy liście, ściętą trawę i odpady organiczne - wylicza Grażyna Płachecka, dyrektor przedszkola. – 2 lata temu założyliśmy w ogrodzie oczko wodne, które oczyszczamy z glonów w sposób ekologiczny, za pomocą łodyg owsa. Nie stosujemy żadnych chemicznych środków, dzięki czemu dzieci mogą obserwować bogatą florę i faunę. Korzystamy z zabawek zrobionych z naturalnych materiałów, nierzadko wykonanych własnoręcznie przez nauczycieli, ale również przez same maluchy – opowiada. – Przecież ogromną frajdą dla dzieci jest nie tylko bawienie się gotowym produktem, ale i sam proces tworzenia– podsumowuje Grażyna Płachecka.

Nauka poprzez zabawę

To jak najbardziej słuszna teza, na co dowodem jest blisko 50 prac plastycznych zgłoszonych do konkursu. - Wykonane są przeróżnymi technikami: kolaże, wyklejanki, a nawet trójwymiarowe rzeźby, często z wykorzystaniem przedmiotów z recyklingu. Jedna ciekawsza od drugiej! Naprawdę widać, że dzieci bawiły się przy tym doskonale, a pomysł z zaangażowaniem zarówno opiekunów, jak również ich podopiecznych okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji – cieszy się Agata Czachórska i IKEA Kraków.

Podsumowanie wyników konkursu EDUeko

I miejsce i 3 tys. zł. na wyposażenie otrzymało Przedszkole Niepubliczne „Pod Gwiazdkami”.

 

źródło: materiały prasowe IKEA Kraków.