Jak wychować szczęśliwe dziecko

Warto przeczytać » Jak wychować szczęśliwe dziecko

John Rosemond

Jeżeli żyjecie w związku małżeńskim, zachowajcie bardziej aktywny kontakt ze swoimi partnerami niż z dziećmi. Poświęcajcie więcej czasu swojej roli męża i żony, niż roli ojca i matki. Nic nie powoduje w dziecku większego poczucia zagrożenia, niż wrażenie, że małżeństwo jego rodziców nie jest najbardziej stabilną i trwałą rzeczą w jego życiu, i vice versa.

Jeżeli jesteście samotnymi rodzicami, nie przyjmujcie roli małżonka swojego dziecka. Poza byciem ojcem/matką, prowadźcie aktywne życie towarzyskie. Starajcie się być dla swojego dziecka interesującymi ludźmi. Szczęście rodzica jest fundamentalnym warunkiem szczęścia dziecka.


Wymagajcie od dziecka posłuszeństwa. Wymagajcie tego ze spokojem, jak gdyby posłuszeństwo było oczywistością. Który pracownik jest szczęśliwszy: ten, który bez przerwy próbuje uniknąć odpowiedzialności za łamanie zasad, czy ten, który ich przestrzega? Zastąpcie pracownika dzieckiem, a odpowiedź będzie identyczna. Nieposłuszne dzieci nie są szczęśliwymi biwakowiczami. Innymi słowy, najposłuszniejsze dzieci są także najszczęśliwszymi dziećmi.


Wymagajcie od dziecka, że będzie odpowiedzialnym obywatelem rodziny. Kiedy skończy 3 lata, przydzielcie mu istotne obowiązki domowe. Nauczcie swojego 3-latka myć podłogi. Nauczcie swojego 4-latka odkurzać. Nauczcie swojego 5-latka czyścić łazienkę. Bycie dobrym obywatelem polega na wnoszeniu swojego wkładu na rzecz ogółu. Zbyt wiele współczesnych dzieci nie posiada określonych ról w rodzinie. Nic do niej nie wnoszą. Po prostu są w niej i konsumują, a im więcej konsumują, tym więcej żądają. Nie trzeba dodawać, że ludzie, którzy ograniczają się do żądań, nie są szczęśliwi.


Nauczcie swoje dziecko, że szczęście nie jest kwestią tego, jak wiele masz, ale tego, jak wiele jesteś w stanie zrobić z tym, co masz. Nie kupujcie mu zbyt wiele rzeczy, które będą zagracały jego życie.


Nauczcie swoje dziecko, że dwoma z najwspanialszych rozrywek są czytanie i podróżowanie. Oba te zajęcia polegają na gromadzeniu wspomnień, a nie rzeczy. Zacznijcie wcześnie czytać swoim dzieciom i róbcie to często. Za każdym razem, kiedy pomyślicie, aby kupić swojemu dziecku zabawkę, rozważcie jako alternatywę wyjazd z nim na ryby, na biwak lub do muzeum. Poświęcajcie swojemu dziecku czas, a nie pieniądze.


Jeśli w ogóle musicie to robić, pozwalajcie swoim dzieciom oglądać telewizję i grać w gry komputerowe w bardzo małych dawkach. Szczęśliwe dzieci nie spędzają czasu przed telewizorem ani monitorem komputera. Można ich za to znaleźć w parkach, na placach zabaw i innych rzeczywistych miejscach.


Pomagajcie dziecku w znajdowaniu zainteresowań. Niewiele rzeczy wpływa na wyobraźnię i zdolności twórcze równie korzystnie co hobby. Przy okazji, hobby nie jest czymś w rodzaju pozaszkolnych zajęć. To coś, co dziecko może robić samo, bez nadzoru starszych.


Uczcie dziecko dobrych manier. Dobre maniery są oznaką szacunku dla innych oraz uwagi, którą im poświęcamy. Szczęśliwi ludzie poświęcają więcej uwagi innym osobom, niżby wymagali tego od nich.

Miejcie wysokie wymagania wobec dziecka. Okazujemy dziecku szacunek poprzez stawianie mu wysokiej poprzeczki. Wymagajcie od niego nienagannych manier. Wymagajcie najlepszych ocen, jakie jest w stanie osiągnąć przy swoich naturalnych możliwościach. Wymagajcie posłuszeństwa. Wymagajcie wykonywania z własnej inicjatywy obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Niech dziecko nauczy się odpowiedzialności za własne zachowanie. Nie róbcie wyjątków i nie zgadzajcie się na wyjątki. Najszczęśliwsi biwakowicze zawsze dają z siebie wszystko.